Najnowszy model kuchni Phantom zaprojektował Patryk Zajc. Najbardziej charakterystycznym i bardzo modnym elementem jest zintegrowany z wyspą stół. W Phantom to połączenie rozwiązano w innowacyjny sposób. Konstrukcja wyspy oparta jest na przeciwwadze. Dzięki niej stół nie ma nóg, a mimo to jest stabilny i wygodny nawet dla czterech osób. Wychodzący z krawędzi wyspy blat stołu o nieregularnej, zwężającej się podstawie nadaje zabudowie optycznej lekkości.
Patryk Zajc na temat swojego autorskiego projektu kuchni Phantom
- Phantom to Twój pierwszy autorski projekt kuchni. Co było inspiracją do jej stworzenia?
Inspiracją był „lewitujący stół” oparty na konstrukcji wykorzystującej przeciwwagę. Od dawna myślałem o stworzeniu wyspy kuchennej połączonej z blatem, który nie ma nóg. Do stworzenia tego mebla wykorzystałem moje ulubione materiały: drewno oraz naturalny kamień. Użyliśmy specjalnego wykończenia powierzchni. Granity wytrawiono kwasem, co nadało mu ciekawą, miłą fakturę. Z kolei fornir dębowy został głęboko wyszczotkowany, dzięki czemu ma satynową delikatność.
- Co wyróżnia Phantom spośród innych modeli kuchni Zajc. Czy jest w nim zawarty jakiś nowy kierunek marki.
Projektując kuchnię Phantom wprowadziłem kilka nowych rozwiązań, nieobecnych w poprzednich modelach. Na uwagę zasługuje właśnie połączenie stołu z wyspą na ramie opartej na przeciwwadze. To nadaje bardzo nowoczesnego charakteru meblowi i wpisuje się w aktualne światowe trendy w projektowaniu – meble mają możliwie jak najlżejsze konstrukcje bryły. Nowym, ciekawym rozwiązaniem jest też oświetlenie ledowe na krawędziach. Chodziło mi o to, aby podnieść walory wizualne mebla i nie ograniczać się tylko do rozwiązań czysto funkcjonalnych. W firmie przywiązujemy wagę do nowych technologii, materiałów oraz rozwiązań konstrukcyjnych.
- O jakie nowe funkcje wzbogacił się model Phantom?
W granitowym blacie kuchni pojawiły się otwory na zioła z odpływem wody, a w szufladach dodane są nowe organizatory. W szafie zaprojektowałem wewnętrzną komodę oraz uchwyty na kieliszki. Drzwi szafy chowają się kieszeniowo, co daje większą swobodę ruchu w czasie pracy w kuchni. Ideą, która mi przyświecała było stworzenie mebla, który będzie możliwie jak najbardziej ergonomiczny.
- Pantom ma delikatnie podświetlane krawędzie mebla. Skąd pomysł na to rozwiązanie?
Pomysł narodził się przypadkiem. W trakcie rysowania kuchni dochodzi się do etapu tzw. „wybuchu mebla”, czyli rozczłonkowania każdego elementu składowego. Patrząc na projekt stwierdziłem, że te niepołączone elementy mogą ciekawie wyglądać w gotowej kuchni. W powstałe w ten sposób krawędzie wkomponowałem dodatkowo oświetlenie. Z jednej strony ma ono funkcję użytkową, z drugiej dodaje meblowi ciekawych walorów estetycznych.
- Czy myślisz już o następnych autorskich projektach dla Zajc Kuchnie?
Zacząłem już pracę nad nowym projektem. Teraz jestem w fazie researchu. Kolejny autorski model kuchni zaprezentujemy dziennikarzom oraz klientom na początku 2020 roku.