Znakiem rozpoznawczym włoskiej maki jest jej ponadczasowy styl. Zawdzięcza go Aurelio Zanottcie, założycielowi firmy i jego niezwykłej umiejętności wydobywania z przeszłości sprawdzonych wzorów mebli oraz projektowaniu z myślą o współczesnych użytkownikach.
W kolekcji Zanotty znajdziemy wiele historycznych wzorów, które odtworzono z pietyzmem. Przyjrzyjmy się jednak modelom zaprojektowanym w czasach Bauhausu lub odwołujących się do tego stylu, który całkowicie zrewolucjonizował wnętrza. Przywołujemy go nie bez powodu, ponieważ w tym roku obchodzimy 100-lecie Bauhausu. Największym osiągnięciem niemieckiej szkoły było projektowanie w myśl idei, że forma podąża za funkcją. To innowacyjne podejście zaowocowało meblami z charakterystycznymi stalowymi ramami, wygiętymi z rurek.
Wiele tych modeli znajdziemy w kolekcji Zanotty. Świetnym przykładem jest biurko Comacina zaprojektowane w 1930 przez Piero Bottoni. Zgrabny, zwarty mebel nie stracił nowoczesnego ducha i został wskrzeszony przez Zanottę. Kolejny przykład typowego mebla z okresu Bauhausu to fotel Sant’Elia z ramą wygięta z jednego kawałka stalowej rury. Jego autorem jest Giuseppe Terragni, modernistyczny architekt. Wierny stylowi okazał się Gabriele Mucchi, który w 1935 roku zaprojektował szezlong Genni. A niemal pięćdziesiąt lat później stworzył podobny w formie fotel Susanna. Idee niemieckiej szkoły znajdziemy również w meblach powstałych w okresie powojennym. Znakomitym przykładem jest szezlong Maggiolina projektu Marco Zanuso. Ten ikoniczny model Zanotty znalazł się w zbiorach nowojorskiej MoMa.
W ciągu sześćdziesięciu lat istnienia marka Zanotta zbudowała szeroką kolekcję mebli i zdobyła uznanie wśród wielbicieli designu. Prawie jedna piąta jej projektów znajduje się w stałych wystawach muzealnych, a wiele innych zdobyło prestiżowe nagrody. Meble marki oferuje Mood Design.