Site icon 24pro

Katowice: Bliskie spotkania z architekturą i designem – program Dni Otwarte 4 Design Days

Dni Otwarte 4 Design Days to odpowiedź na kulturowe i estetyczne potrzeby mieszkańców regionu, gości z kraju i z zagranicy, którzy chcą obcować z architekturą i designem w najlepszym wydaniu. Do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego zapraszają uznani projektanci, służący radą eksperci i gwiazdy telewizji. Przed nami spotkania, wystawy i prezentacje produktów codziennego użytku, warsztaty z urządzania i projektowania wnętrz, targi dizajnu niezależnego, konkursy i warsztaty, również dla najmłodszych. Nie zabraknie designerskiej przestrzeni gastronomicznej, a nawet pokazów kulinarnych – zapowiada Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelna portalu propertydesign.pl, z-ca redaktora naczelnego propertynews.pl.

Autorami i prowadzącymi spotkania, prezentacje i wykłady będą goście specjalni – gwiazdy telewizji i projektanci: Omena Mensah, Jimi Ogden, Tomasz Pągowski i Zbigniew Urbański.
W gronie słynnych architektów i uznanych krytyków pochylą się nad kondycją polskiego
i światowego projektowania oraz porozmawiają o swoich wnętrzarskich pasjach i upodobaniach.

W sobotę (17 lutego) krytyk i kurator architektury Marcin Szczelina wraz z projektantem Tomaszem Pągowskim od godziny 12.00 do 16.00 prowadzić będą Maraton Architektury, pod hasłem: Don’t panic we are from Poland. Sukces architektury polskiej za granicą. Wezmą w nim udział m.in.: Ivan Blasi – koordynator Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award; Jan Brzozowski, architekt, BBGK Architekci; Giovanna Carnevali, włoska architekt, krytyk, niezależny konsultant i dyrektor ds. konkurencji w firmie Strelka KB; Ondřej Chybík, założyciel, architekt, Chybik+Kristof; Katarzyna Furgalińska, architekt, Supergut Studio; Piotr Gierałtowski, architekt, Gierałtowski & Partnerzy; Bartłomiej Gowin, architekt, Gowin&Siuta; Konrad Grabowiecki, architekt, BBGK Architekci; Krzysztof Ingarden, architekt, Ingarden & Ewy; Wojtek Kotecki, architekt, BBGK Architekci; Grzegorz Layer, architekt, Plac na Glanc; Przemo Łukasik, architekt, Medusa Group; Ryszard Nakonieczny, wykładowca akademicki, Katedra Teorii, Projektowania i Historii Architektury, Politechnika Śląska; Natalia Paszkowska, architekt, WWAA oraz Krzysztof Siuta, architekt, Gowin & Siuta.

Podczas Dni Otwartych 4 Design Days, w ramach wykładów i dyskusji „Akademia Dobrze Mieszkaj”,  organizowanej przez redakcję magazynu i portalu Dobrze Mieszkaj, zobaczymy wystąpienia  m.in.: Magdy Motrenko, blogerki Wnętrza Zewnętrza, Małgorzaty Mataniak-Pakuły, właścicielki pracowni Architektura i Wnętrza Profilart, Tomasza Słomki z pracowni projektowej TOKA+Home, Justyny Smolec, właścicielki pracowni Justyna Smolec architektura&design, Kingi Śliwy
z pracowni Art&Design Studio Architektury Wnętrz, Karoliny Szkapiak, architekta z SK-ARCHITEKCI Pracowni Architektonicznej, Katarzyny Widawskiej, architekta z Widawscy Studia Architektury, Dominiki Trzcińskiej, architekta wnętrz z Superpozycja Architekci oraz Katarzyny Uszok-Adamczyk, właścicielki Pracowni Architektonicznej Uszok. W tym roku tematem przewodnim Akademii będzie aranżacja małych wnętrz. Zainteresowani dowiedzą się m.in.: co zrobić, by najlepiej wykorzystać niewielką przestrzeń w łazience, jakie triki zastosować, by optycznie powiększyć małą przestrzeń, jakich błędów nie popełniać w urządzaniu kuchni
z niewielkim metrażem oraz jak nieduże mieszkanie uczynić wygodnym i funkcjonalnym miejscem do życia.

Redakcja magazynu Dobrze Mieszkaj zaprasza również na konsultacje z projektantami wnętrz
w ramach akcji „Urządź się z Dobrze Mieszkaj”. Projektanci podpowiedzą, jak urządzić mieszkanie lub dom, jak dobrać meble i kolory, powiększyć małą kuchnię czy odmienić niefunkcjonalną łazienkę. Wystarczy zabrać ze sobą rzut mieszkania lub domu, przygotować pytania i odwiedzić stoisko Publikatora.

Podczas tegorocznej edycji 4 Design Days na uwagę zasługują także prezentacje i debaty, które będą miały miejsce w Spodku. W sobotę (17 lutego) w centrum uwagi znajdzie się woonerf, czyli miejskie podwórko po śląsku. Prelegenci będą dyskutować o sztuce tworzenia ulic do zabawy
i odpoczynku, a także o tym, jak projektować przestrzeń miejską, by jej użytkownicy czuli się komfortowo i swobodnie.

Niedzielę (18 lutego) otworzy cykl wykładów o sukcesach śląskich projektantów. Zwiedzający będą mogli odbyć podróż w czasie po perłach katowickiej moderny. W  prezentacjach i dyskusjach
o najcenniejszych przykładach katowickiego modernizmu wezmą udział historycy sztuki
i architekci.

4 Design Days dla szerokiej publiczności to również wiele wystaw i prezentacji pokazujących to, co
w polskiej architekturze i designie najcenniejsze, m.in.: „Design jest dla Ciebie” – wystawa absolwentów i studentów Wydziału Projektowego ASP Katowice w Spodku, wystawa Medusa Group, opowiadająca o najważniejszych realizacjach słynnego biura projektowego, czy też Architektura Roku Województwa Śląskiego – prezentująca wyróżniające się w skali kraju projekty śląskich architektów.

– Podczas 4 Design Days będzie można także zobaczyć wystawę, której tematem jest 8 z 13 wykonanych przez Kuryłowicz & Associates wieżowców, o wysokościach od 70 do 233 metrów. To ważny projekt, pokazujący, że budynki te nie są zamkniętymi, niedostępnymi wieżami a „miastem w mieście”, tworzącym tożsamość miejsc, w które zawitały – mówi Robert Posytek, redaktor naczelny propertynews.pl. – Cieszy nas także, że gościć będziemy w Katowicach nową odsłonę wystawy „Let’s talk about garbage”, projekt prezentowany wcześniej na głównej wystawie 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Jego autorzy, Hugon Kowalski i Marcin Szczelina, spróbują nas przekonać, że ekologia idzie w parze z projektowaniem – dodaje.

Organizatorzy 4 Design Days proponują bogaty program także dla najmłodszych gości. 4 Design Days oferuje dzieciom naukę poprzez zabawę w ramach warsztatów edukacyjnych w różnych cyklach tematycznych, dopasowanych do kategorii wiekowych. Z myślą o najmłodszych powstanie m.in. Strefa Dziecka Meisel, w której razem z animatorami mali designerzy zaprojektują swój wymarzony plac zabaw, będą rysować kredą na dużej ścianie, czy tworzyć budowle z klocków. Warsztaty dla dzieci odbywać się będą także na stoisku Roca Polska. Pod egidą Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Katowice odbędą się warsztaty Archidzieci, które zaznajomią najmłodszych z podstawami architektury, urbanistyki i zawodu architekta, dając im jednocześnie przestrzeń do wyrażenia swoich emocji i pomysłów. Pracownia FAAR zaprasza z kolei na zajęcia: „Mój familok – budowanie ulicy śląskiej” oraz „Bez granic” – warsztat o relacjach tego, co wewnątrz i na zewnątrz budynku.

4 Design Days dla szerokiej publiczności to również okazja do wzięcia udziału w konkursach, m.in. w konkursie magazynu Dobrze Mieszkaj i portalu Dobrzemieszkaj.pl na najlepszy projekt mieszkania, konkursie na najpiękniejszy uśmiech 4 Design Days, czy konkursie dedykowanym dzieciom w ramach Stoiska Dobrze Mieszkaj na najładniejszy rysunek wymarzonego domu lub mieszkania.

Na 12 100 m2 powierzchni ekspozycyjnej Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego spotka się ponadto 300 wystawców producentów mebli i produktów do aranżacji wnętrz. Będzie to okazja do poznania najnowszych trendów, porozmawiania z producentami, poszukania inspiracji oraz zrobienia zakupów.

targi SILESIA BAZAAR

W program 4 Design Days już na stałe wpisały się także targi SILESIA BAZAAR, promujące dorobek polskich niezależnych marek.

Dni Otwarte w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Spodku odbędą się w godzinach 10.00-18.00. Bilety wstępu kosztują 5 zł/os., rodzinny – 10 zł. Można je zakupić poprzez stronę https://www.ticketmaster.pl/ oraz na miejscu.

3. edycja 4 Design Days odbędzie się w dniach 15-18 lutego 2018 roku. Wydarzenie kolejny raz przybierze sprawdzoną formułę dwóch dni dla przedstawicieli branży oraz dwóch dni otwartych dla każdego, kto zechce uczestniczyć w spotkaniu z żywą architekturą i designem.

W poprzednich edycjach 4 Design Days (w 2016 i 2017 roku), wzięło udział w sumie ponad 10 tys. gości biznesowych, a blisko 40 tys. osób odwiedziło ekspozycje kilkuset wystawców: producentów mebli i wyposażenia wnętrz oraz targi designu niezależnego.

strona targów

 

Exit mobile version